90-lecie Związku Podhalan w Północnej Ameryce

Gratulacje dla Zarządu Głownego ZPPA za tak pięknie przygotowane uroczystości obchodów 90 lecia Związku Podhalan Północnej Ameryki w Chicago. 
90 lat to dorobek wielu pokoleń górali w USA. 
Dzień pełen wspomnień i refleksji. Spotkanie górali z całego świata od najmłodszy do najstarszych.
Z Kanady liczna delegacja z Toronto, Oshawa, Edmonton i Calgary.
Górale dbają o swoje tradycje na każdym zakątku świata. 

TRADYCJA jest:

Naszą dumą

Naszą godnością

Naszym honorem i

Naszym szlachectwem

A przede wszystkim TRADYCJA nas wszystkich łączy.

Zarządowi Głównemu i członkom Związku Podhalan w Kanadzie składamy szczere GRATULACJE!

_________________________________________

Wypowiedzi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda:

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystości z okazji 90-lecia Związku Podhalan w Północnej Ameryce / Chicago, USA

Drodzy Rodacy!

Już prawie dwa stulecia temu poeta Teofil Lenartowicz pisał o polskich góralach, że „w górach lud złoty się rodzi”. Pokolenia Podhalan, niezmiennie pielęgnujące w sercach wiarę przodków i żarliwy patriotyzm, dumne ze swej tożsamości, rozmiłowane w góralskiej kulturze, śmiało podejmujące nawet najtrudniejsze życiowe wyzwania – ciągle potwierdzają tę prawdę.

Wielu Podhalan, na skutek trudnej polskiej historii, niejednokrotnie zmuszonych było „odchodzić od stron ojczystych”, aby móc cieszyć się ślebodą i nasycić się chlebem. Bardzo często ich emigracyjne drogi wiodły tutaj, na ziemię amerykańską. Tu znajdowali oni nowy dom, budowali nowe życie, zapisywali nowe rozdziały w dziejach podhalańskiego ludu. Wspaniały dorobek, jakim może się poszczycić Państwa społeczność w Stanach Zjednoczonych, jest efektem najchlubniejszych, najpiękniejszych cech góralskości i polskości.

Cieszę się, że niestrudzenie dokładają Państwo starań, aby umacniać więzi łączącej Was wspólnoty. Z okazji jubileuszu 90-lecia Związku Podhalan w Północnej Ameryce, składam Państwu bardzo serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. W uznaniu dla wszystkich polskich górali działających w Związkach Podhalan w kraju i za granicą, za ich przywiązanie do patriotycznych i chrześcijańskich wartości, za oddaną i wierną służbę Rzeczypospolitej, z wielką satysfakcją objąłem góralskie organizacje Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Szanowni Państwo! To radosne święto Podhalan mieszkających w USA przypada w czasie, gdy z dumą wspominamy wielkie wydarzenia polskiej historii, związane z odrodzeniem niepodległej Rzeczypospolitej. Skłaniam się przed wielopokoleniowymi zasługami Polonii na rzecz wolnej Polski i budowania dobrego wizerunku Polaków w świecie. Działalność Związku Podhalan w Północnej Ameryce jest pięknym przykładem takiego patriotycznego zaangażowania.

Razem z moją Małżonką zachowujemy w pamięci wzruszające spotkania ze społecznością Podhalan w Chicago. Z wielkim uznaniem myślę o tym, jak wiele serca i energii wkłada Państwa Związek w kultywowanie i promowanie góralskiego folkloru, w pielęgnowanie tradycji narodowej i regionalnej, w rozwijanie pomocy charytatywnej dla różnego rodzaju polskich ośrodków. Jestem przekonany, że wartości, które przyświecają Państwa organizacji, stanowią inspirację dla całej amerykańskiej Polonii i wspaniale rysują obraz polskości w oczach wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych.

Życzę Państwu udanych obchodów jubileuszowych. Życzę, aby Związek Podhalan w Północnej Ameryce prężnie się rozwijał, a radość i pomyślność stale gościła w Państwa domach i rodzinach. Bardzo serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Galeria: ZPPA, Ed Helegda, Wojciech Dorula, Kamila Wilczek

 

Published by