Wice Kapelan ZP w Kanadzie w „Kronikach Podhalańskich” Gazety Super Express.

Ksiądz Jan Burczyk, wice kapelan w Super Expresie. Ponizej caly artykul;

Z Cyklu sylwetki przedstawiamy księdza Jana Burczyka, wice kapelana Związku Podhalan w Kanadzie. Choć posługuje już za amerykańska granica, jego Związki z Chicago są bardzo silne. wice kapelan

Duchowny zrodził się 28 stycznia 1949 roku w miejscowości Długie w województwie podkarpackim. W 1964 roku wstąpił Zgromadzenia Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. Wyżce seminarium duchowne rozpoczął w Krakowie, a dokończył w London Ontario w Kanadzie. Ksiądz Burczyk święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bp. Johna Michaela Sherlocka 2 grudnia w 1978 roku w katedrze św. Piotra w London. Następnie pełnił posługę w parafiach w diecezjach: London, Saulte St. Marie i Toronto.

Jego pierwsze kontakty z górami i góralami rozpoczęły się jeszcze w seminarium w Krakowie dzięki rodzinie Mardułow z Poronina i księdzu Stanisławowi Marduła, jezuicie, u którego często gościli, wybierając się w góry. Księdza Jana Burczyka górale urzekli dobrocią, spontanicznością, ukochaniem Polski i jej piękna oraz szacunkiem dla prawdy i wolności. Pokochał tez ich tradycje, gwarę i piękno gór. Ksiądz Burczyk jest też związany z Chicago, gdzie ma rodzinę, z która utrzymuje kontakty, oraz znajomych i przyjaciół. W wietrznym Mieście ksiądz Burczyk udzielił tez kilku ślubów i chrztów.

wice kapelan

Media Source: Super Express Kroniki Podhalańskie

Published by